S prezidentkou CzecHemp o chystané konferenci Hemp & Industry

Mezinárodní konference Hemp & Industry s podtitulem Konopné materiály a jejich potenciál pro rozvoj místní bioekonomiky se v Praze koná už v půlce října. Na to, co všechno čeká její účastníky, jsme se zeptali Hanky Gabrielové, prezidentky pořádajícího Českého konopného klastru

Proč jste se s CzecHemp rozhodli uspořádat tuto konferenci? 

K organizaci jsme se zavázali v rámci mezinárodního projektu HempClub. Cílem je propojování hráčů v jednotlivých oblastech konopné produkce napříč Evropou. Důležitou aktivitou v rámci projektu jsou tzv. ClusterXchange, setkání, na které zveme zástupce malých a středních podniků, aby se prostřednictvím vzájemného učení hlouběji seznamovali s jedinečnými vlastnostmi konopí, jeho přínosem pro životní prostředí a bioekonomiku, která přispívá k dosažení uhlíkové neutrality. Organizací konference Hemp & Industry chceme dát příležitost účastníkům navázat partnerství s širší evropskou konopnou komunitou a podpořit vznik nových inovativních projektů.

Co bylo cílem při tvorbě panelů, proč jste je takto koncipovali?

Kombinace panelových diskuzí a krátkých přednášek dává možnost pozvaným hostům stručně se představit, ale také vzájemně reagovat na dotazy moderátora či dotazy z publika.

V publiku zasednou zástupci ministerstev a spřátelených partnerských organizací.

Nám jako organizátorům to dává možnost propagovat jednotlivá nosná témata konference a lépe komunikovat její obsah. Formát mi přišel zajímavý v tom, že je více interaktivní, a věřím, že vybudí i posluchače k zapojení do diskuze. 

Můžeš stručně představit několik hlavních hostů?

První panel je věnovaný udržitelnosti a vystoupí v něm mimo jiné Nando Knodel z německé firmy Hemp Connect. Ta se věnuje zhodnocení produkce konopí pomocí uhlíkových kreditů, což je dnes populární téma. Nando je jeden z mála lidí, kteří dotáhli do úspěšného konce placení farmářům za produkci konopí prostřednictvím uhlíkových kreditů. V druhém panelu věnovaném konopnému semínku jako superpotravině vystoupí například zakladatel německé firmy Signature Products Florian Pichlmaier a představí inovativní způsoby využití konopného semínka ve výživě. 

Třetí panel je zaměřený na budování zpracovatelské infrastruktury a využití konopného stonku. O tzv. dekortikaci stonku, při které se odděluje vlákno od dřevité části, pohovoří Michael Marchuk z firmy Ukrainian Hemp, která pěstuje a zpracovává konopný stonek na Ukrajině. Závěrečný panel je zaměřený na inovace v oblasti stavebnictví a použití konopných materiálů. V něm se představí například zakladatel Mezinárodní asociace konopného stavitelství Steve Allin, nebo Tom Mathys zastupující v Evropě americkou firmu Hempwood. Ta z konopných stonků vyrábí podlahy, nábytek či „dřevěné“ komponenty pro stavební účely. 

Konference je dvoudenní – co se bude dít druhý den?

Program konference je nabitý a k tomu, aby se účastnici mohli potkat tzv. jeden na jednoho, bude sloužit půldenní matchmaking event. Tam dostanou po registraci prostor dohodnout si s dalším účastníkem osobní schůzku. Na ní mohou rozvíjet nápady na spolupráci či vymyslet společný obchod, ale co je nejhlavnější – osobně se poznat. 

Cílem konference je také nakopnout český konopný sektor a jeho spolupráci s průmyslem. Dočkáme se tedy i nějakých významných domácích hostů?

Úvodní řeč pronese Filip Krůta z CzechInvestu, kde působí jako vedoucí sekce EcoTechHUB. Ta se zabývá využitím přírodních materiálů v průmyslu. V panelech se představí Patrik Majringer, který se v Česku zabývá aplikacemi konopného betonu ve stavebnictví. Dále třeba lékař Pavel Kubů za firmu Plazma4people nebo Pavel Zedníček z Institutu pro cirkulární ekonomiku INCIEN.

Program konference je nabitý a k tomu, aby se účastnici mohli potkat i jeden na jednoho, bude sloužit druhý den matchmaking event.

V publiku pak zasednou zástupci ministerstev a spřátelených partnerských organizací, které na tuto svým způsobem jedinečnou akci také zveme. Rádi bychom, aby se z konference stalo každoroční setkání všech, kteří mají zájem o inovativní a ekologické konopné materiály, jejich produkci a využití. 

Vstup na konferenci je díky financování z projektu HempClub zdarma! Registrace běží na této platformě. Zájemci se mohou registrovat jak na samotnou konferenci (celý den v pondělí a dopoledne v úterý v prostorách ÚZEI), tak na placenou networkingovou večeři. Počet míst je velmi omezený a rychle mizí, proto s registrací v případě vážného zájmu rozhodně neváhejte!

Více informací k programu se bude postupně přidávat jak na registrační stránku, tak na web klastru. K akci vznikla také tato LinkedIn událost.